Uważność

Uważność obok akceptacji i świadomości ciała jest kolejnym czynnikiem wpływającym na możliwość czerpania mnóstwa radości, spełnienia i satysfakcji ze współżycia.

Umiejętność skupienia uwagi na „tu i teraz”, skoncentrowanie się na doświadczeniu teraźniejszym jest niezwykle cenną zdolnością. W trakcie najbardziej intymnych momentów uważność pozwala na głębsze wejście w doświadczenie i co za tym idzie pełniejsze przeżycie zbliżenia.

Tempo życia jest obecnie bardzo wysokie. Wiecznie się gdzieś śpieszymy, robiąc jedną rzecz myślami jesteśmy już przy kolejnej. Niestety bardzo często to zabieganie i gonitwę myśli przenosimy też do sypialni. A ma to na nieszczęście feralne skutki dla jakości naszego życia seksualnego i zadowolenia z seksu.

Jeżeli nigdy przenigdy nie zdarzyło Ci się wybiec myślami w trakcie seksu w kierunku zakupów, obowiązków domowych, prania, prasowania lub czegokolwiek innego albo też nigdy nie wyobrażałaś sobie siebie w nowej sukience, bluzce czy spódnicy (którą ostatnio widziałaś na wyprzedażach) w trakcie kochania, to możesz w zasadzie w tym miejscu skończyć czytanie tego artykułu. Jeżeli jednak nawet sporadycznie zdarza Ci się przenieść uwagę ze swojego ukochanego na listę zakupów, projekt w pracy, zadanie domowe dzieci lub cokolwiek innego to znaczy, że w kwestii uważności masz nad czym pracować.

Zdolność do skoncentrowania się na tym co teraz przeżywam, co czuję, jakie wrażenia cielesne odbieram, jest ogromnie istotna do rozwinięcia pełni swojego potencjału seksualnego. Kiedy wiesz co ciebie podnieca, jaki dotyk powoduje, że ekscytacja wzrasta, kiedy nawet w pełni akceptujesz swoje ciało i jesteś jego świadoma, ale uważność nie jest twoją mocną stroną, to jakość i zadowolenie z seksu nie będą na najwyższym poziomie.

Uważność w seksie można porównać do górskiej wspinaczki. Kiedy nawet dotrzesz na szczyt i zdobędziesz swój cel, ale po drodze nie zauważysz wszystkich pięknych widoków, nie dostrzeżesz intensywnych i różnorodnych kolorów liści lub kwiatów, nie poczujesz zapachu ziemi, drzew, to doświadczenie wspinaczki będzie niepełne. Czasem też kiedy nawet w trakcie górskiej wędrówki nie dotrzesz na szczyt i zatrzymasz się na połoninie, ale za to będziesz rozkoszować się widokami, pięknem przyrody, świeżym, rześkim powietrzem to i tak wrócisz zadowolona.

Jeżeli więc chcesz zacząć pracować nad uważnością zapraszam Cię do ćwiczeń już teraz. Najprostszym ćwiczeniem na uważność, które możesz robić zawsze i wszędzie jest skupienie uwagi na oddechu. Wdychaj powietrze nosem i wydychaj ustami. Postaraj się, aby wydech był dwa razy dłuższy od wdechu. Wykonaj za każdym razem co najmniej 10 takich pogłębionych oddechów, z czasem możesz zwiększać ilość serii. Umiejętność świadomego i uważnego oddychania jest też bardzo cenna jeśli chcesz przedłużyć i intensyfikować orgazm, ale o tym w innym artykule.

Osobom bardziej zaawansowanym w zakresie uważności polecam ćwiczenie polegające na skupieniu całej uwagi w trakcie seksu na wrażeniach zmysłowych płynących z jednej wybranej partii ciała. Wyobraź sobie, że cała ty, to tylko ta jedna, wybrana część ciała i cały świat zewnętrzny odbierasz tylko poprzez wrażenia jakie dotykają właśnie tej jednej części twojego ciała. Skoncentrowanie uwagi na wrażeniach zmysłowych skupionych wokół wybranej części ciała niesamowicie intensyfikuje doznania płynące z tego miejsca. Gorąco polecam tą praktykę. Oczywiście początki nigdy nie są łatwe. Na szczęście z czasem, wraz z ilością powtórzeń nabiera się niebywałej wprawy. Życzę zatem wam wszystkim uważności i niezapomnianych wrażeń płynących z uważnego życia i seksu.

 

Autorka: Justyna Zorn

 

 

 

03 kwietnia 2019

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Wszystkie prowadzone przez nas warsztaty nastawione są tylko i wyłącznie na pracę
z osobą, z którą się przychodzi.
Nie ma pracy na forum.

Zawsze staramy się zapewnić maksymalnie intymną atmosferę sprzyjającą rozmowie
i intensywnej pracy nad relacją.

BHP warsztatów