Seksualność kobiety – Świadomość ciała cz.2

Oprócz akceptacji własnego ciała, bardzo ważna jest również jego świadomość. Umiejętność ta, pozwala nam nie tylko zwiększać radość i spełnienie jakie niesie ze sobą seks, ale również umożliwia pokonywanie barier jakie stoją na drodze do satysfakcjonującego życia seksualnego.

Czym więc jest świadomość ciała? Definicji jest kilka. Najbardziej popularne jest pewnie określenie sformułowane przez amerykańskiego filozofa Richarda Shustermana, nawiązujące do samoestyetyki, wg której to „ciało jest naszym podstawowym medium percepcji i działania, ale skupienie uwagi na jego uczuciach i ruchach zwykło być krytykowane jako szkodliwe rozproszenie”. Ze względów pragmatycznych będę jednak posługiwać się bardziej przyziemną i praktyczną z punktu widzenia seksualności definicją, traktującą świadomość ciała jako zdolność do odbierania, lokalizowania i rozumienia informacji pochodzących z własnego ciała.

Wiele kobiet może przez wychowanie, może przez kulturę, a może przez jedno i drugie straciło kontakt z własnym ciałem. Nie są w stanie zlokalizować napięć, ale też i radości we własnym ciele. Nie potrafią wskutek tego w pełni się rozluźnić gdy jest to potrzebne, ani też niekiedy okiełznać emocji buszujących w ciele. Co więcej brak łączności z własnym ciałem przyczynia się do wielu różnorakich problemów psychosomatycznych, trudności w radzeniu sobie z emocjami czy w skrajnych przypadkach do swego rodzaju „głuchoty” na sygnały płynące z ciała, co może przyczyniać się do późnego diagnozowania wielu poważnych schorzeń.

Świadomość ciała pozwala nam też dokładnie określić co sprawia nam w seksie przyjemność, co od razu doprowadza do ekscytacji, co nas mocno pobudza, a co zaledwie trochę i w końcu co nam sprawia dyskomfort i wygasza podniecenie.

Kiedy znamy dobrze swoje ciało, jego potrzeby, wiemy skąd pochodzi impuls łatwiej jest to również komunikować partnerowi. Prościej jest stwarzać sytuacje do zbliżeń oparte na pełnym zaufaniu i bezpieczeństwie. Bez znajomości swojego ciała ciężko stworzyć taką relację, bo skoro my same nie wiemy czego nasze ciało w istocie pragnie, jak nasz mąż czy partner ma się tego domyślić?

Czasem kobiety skarżą się na niezdolność do przezywania orgazmu. Często nie wynika to z przyczyn organicznych, ale z różnego rodzaju blokad w ciele i umyśle. Kluczem do rozwiązania tych problemów jest nierzadko świadomość ciała.

Z pomocą przychodzi tu wiele technik. Ja z własnego doświadczenia mogę polecić pilates, ważne jest jednak, aby zajęcia prowadzone były przez doświadczoną osobę. W kontekście seksualności pilates ułatwia świadomą kontrolę mięśni biorących bezpośredni udział w trakcie aktu współżycia. Umiejętne napinanie i rozluźnianie pewnych grup mięśni pozwala na intensyfikację doznań, przedłużenie orgazmu oraz jego zwielokrotnienie. Warte rozważenie pod tym kątem są również treningi dna miednicy. Bardzo dobre rezultaty daje też Terapia Tańcem i Ruchem, która nie tylko poprawia świadomość ciała, podnosi również jego akceptację oraz obniża poziom lęku. Korzystając z tej formy zajęć mamy okazję rozwiązać zatem szereg problemów, które dotykają niejednej z nas.

Jeżeli nie masz czasu na regularne uczęszczanie na warsztaty czy zajęcia, możesz spróbować sama w domowym zaciszu ćwiczyć świadomość własnego ciała. Rano lub wieczorem, leżąc już w łóżku postaraj się po kolei napiąć na 3 sekundy mięśnie zaczynając od głowy kierując się do stóp. Następnie oddychając głęboko staraj się kierować wdychane powietrze coraz głębiej,przez klatkę piersiową, brzuch do pleców. Te krótkie ćwiczenia powinny nie tylko umożliwić Ci na wejrzenie w głąb swojego ciała, ale również powinny pomóc Ci na świadomą kontrolę poszczególnych partii mięśni. Już po miesiącu zobaczysz efekty. Gorąco zachęcam do ćwiczeń!

 

Artykuł autorstwa Justyny Zorn który  ukazał się na portalu kobiece trójmiasto 

http://kobiecetrojmiasto.pl/seksualnosc-kobiety-swiadomosc-ciala-cz-2/

 

06 listopada 2018

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Wszystkie prowadzone przez nas warsztaty nastawione są tylko i wyłącznie na pracę
z osobą, z którą się przychodzi.
Nie ma pracy na forum.

Zawsze staramy się zapewnić maksymalnie intymną atmosferę sprzyjającą rozmowie
i intensywnej pracy nad relacją.

BHP warsztatów